Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úvaha o boji, politice, válce...

Proč se sen člověka stal mocným prostředkem k masakrováni? Kdo nenávidí naše svobody? Kdo jsou oni a kdo my?

Dětí mají rádi houpačky. Většinou pří houpání zavřou očí a představují si let. Já si umím představit, že podobná kreativní představivost povzbudila Orvilla Wrighta k překonání lidské fyzické přirozeností. Jeho let roku 1903 trval dvanáct vteřin a letěl 37 metrů. Starší z bratrů Wrightů Wilbur toho dne zvládl vzdálenost 279 metrů.

Dnes můžeme na obrazovkách i živě (live) sledovat nebe nad Irákem a Sýrií, kde se testují nejvyspělejší superletouny. Ty které mají vybojovat převahu ve vzduchu, ale i zničit cíle na zemi, především však zasadit zničující úder. Technický pokrok je vidět v neviditelném (stealth) superletounu, který zničí cíl a zmizí nepozorován. Superletoun, který unese náklad, který má schopnost zničit Moskvu i New York. Nejnovější technologie jsou letadla bez posádky, tzv. drony. Ovládán operatérem je dron nejschopnějším špionem a lovcem. Je to nejdokonalejší prostředek k cílenému zabíjení.

Proč se vynález letu jako velký sen člověka stal mocným prostředkem masakrováni?

V Anglií na počátku 13.století zmiňuje Magna charta libertatum právo na spravedlivý proces a funguje i jako záruka proti svévolnému trestu panovníka. G. W. Bush po události 11. září vyhlásil válku proti teroru a teroristy tajemně označil jako „ti, co nenávidí naše svobody“. Dal i právo CIA zabíjet teroristy pomocí dronu kdekoli na světě. (B. Obama později přenesl exekutivní oprávnění zabíjet pomocí dronu na armádu). Asymetrický konflikt, kde bezpilotní predátor na příkaz vysokého činitele řízen operatérem někde v Nevadě potrestá někde v Jemenu toho, který nenávidí naše svobody .

Ti, co nenávidí naše svobody. Kdo jsou oni a kdo my? G. W. Bush patrně navazoval na myšlenky neokonzervativců v USA. Toto myšlení by se v otázce zahraniční politiky dalo shrnout tak, že západní civilizace (Spojené státy jako reprezentant) jsou vývojově a morálně na vyšší úrovni než ty ostatní. Pro ně je ideální svět ten, kde je jediná globální supervelmoc, která určuje pravidla. U elit demokratů v USA je tato idea výjimečnosti podobná. Tedy cílem zahraniční politiky (elit) je udržení této hegemonie. Tato pozice se v dnešním globalizovaném světě zdá být egocentrická. Proč?

Globalizovány svět, kde hlavním kolbištěm politického boje – boje o moc (ideologicky či represivně) není primárně jen stát. Stát je jen nástroj na šíření moci globálně? Tím ale dochází ke konfliktu, protože svět je světem lidí, světem kultur, světem jazyků, svět je místem, kde člověk tvoří dějiny. Partikulární zájem (my) má být povznesen na zájem všeobecný, ať už ideologickým aparátem, nebo tam, kde se objeví fundamentální odpor neboli nelegitimní násilí, nastupuje represe. Konflikt rozhoduje právo silnějšího.

Spravedlivé válce je třeba dát legitimitu. Ve společnosti, která klade důraz na veřejné mínění jako autonomní prostor mezi státem a občanskou společností, přichází role architektů přítomnosti. (Zneužité pojmy - demokracie, svoboda, rovnost.) Jak ospravedlnit válku? Jak uspokojit militarismus a k tomu dostat souhlas lidu? Odpověď je – zahrát představení války, dát válce morální rozměr.

K výrobě etického rozměru války je potřeba kontroly nad tématy v demokratické debatě – kontrola veřejného prostoru která poskytuje aktérům čí držitelům moci převahu. Už před druhou světovou válkou W.Lippmann upozorňoval že mezi člověka a skutečnost je vkládáno prostředí ovlivněné mediálními prezentacemi. Ach ty Trumpovy krásné rakety a Putinovy hypersonické hlavice.

Je tedy egocentrická pozice možnou odpovědi na otázku proč je tvůrčí síla člověka ve službách ničeni? Tedy partikulární zájem který se má prosadit jako všeobecný zájem? Možná podobnost s představivosti dítěte které chce vzlétnout ale tentokrát je to egoistická idea moci nad jiným člověkem (ovládnuti těl i mysli)? Optimismus udržuje myšlenka že člověk je možnost a ne něco už předurčeného. Může člověkpřekročit předurčenost a tvořit svůj svět?

Co je opakem egocentrické pozice? Láska. Láska myšleno jako protilátka egoismu kdy partikulární zájem je dominantou a mírou všeho. V lásce překračují své já a vnímám svět optikou jiného.

Ale život je boj.

Autor: Andrej Čokorilo | úterý 18.2.2020 13:07 | karma článku: 0 | přečteno: 348x
  • Další články autora
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Andrej Cokorilo, Praha

Seznam rubrik